Dlaczego niebo jest niebieskie? Dlaczego czasem czerwone?

Jedno z podstawowych pytań, na które niekoniecznie nawet dorośli znają poprawną odpowiedź. Od tej pory myślę, że nie będzie już problemu.

Potrzebujemy,
- naczynia, najlepiej w kształcie długiego prostopadłościanu, my takowego w domu nie mamy, jak pewnie większość z Was, użyliśmy więc dość wysokiego słoika z nakrętką
- wody + odrobiny mleka
- silnej latarki
- najlepiej wykonywać doświadczenie w ciemności

Woda z odrobiną mleka jest modelem naszej atmosfery - powietrza wraz ze wszystkimi cząstkami, które się w nim znajdują. Słoik potrzebujemy by tę naszą "atmosferę" utrzymać, bo w końcu nie posiadamy specjalnych zdolności grawitacyjnych, jak nasza Ziemia. Latarka gra rolę Słońca.

Wykonanie
Dodajemy do wody odrobinę mleka, zakręcamy słoik i kładziemy dnem zwróconym do siebie. Zapalamy latarkę i świecimy wprost na dno -> tak jak świeci Słońce w dzień. Widzimy podobny efekt, jak na niebie, odcienie błękitu.




Ustawiamy teraz latarkę z boku, tak by światło ślizgało się po powierzchni bocznej słoika. Widzimy odcienie żółtego, pomarańczowe. Nasz słoik jest co prawda za niski/krótki, by efekt był silniejszy, ale różnica jest bardzo wyraźna. A moje dzieci od teraz już będą znać odpowiedź na pytanie: dlaczego niebo jest niebieskie?


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wycinanki-ubieranki

Rycerz z rolki po papierze toaletowym

Co mają wspólnego kawka i sroka?