Co sól robi z lodem?

Kolejna seria doświadczeń dla dzieci, proste, zabawne i odrobinę pouczające. Ale przede wszystkim służą dobrej zabawie.

Doświadczenie 1. Co sól robi z lodem?

Potrzeba: naczynie (może być z wodą, jak u nas, ale nie musi, choć samego naczynia też możemy nie używać; można kostkę lodu położyć po prostu na stole), kostka lodu, kawałek nici, odrobina soli.

Na kostkę lodu kładziemy nitkę i to miejsce posypujemy odrobiną soli. Po chwili pociągamy za nitkę. Okazuje się, że nitka przymarzła do kostki lodu. A jak to możliwe? Sól obniżyła temperaturę topnienia lodu, tzn mogła być odrobinę niższa niż 0 stopni Celsjusza. Z tego powstała nam odrobina wody roztopionej z lodu, a ponieważ nadal spoczywała ona na zimnej kostce, to ponownie zamarzła, tym razem nad nitką. Proste i efektowne, można potraktować, jak sztuczkę "magiczną".




Doświadczenie 2. Wytwarzamy szron / robimy lody z dawnych czasów

Naczynie z kilkoma kostkami lodu, łyżeczkę soli, folię, odrobina wody.

Kładziemy folię na stole, na nią wylewamy odrobinę wody i stawiamy na wszystkim nasze naczynie z lodem i solą. Zaczynamy mieszać zawartość naczynia. Po chwili widzimy, że odrobina wody znajdująca się w kontakcie z dnem naczynia zamienia się w lód, w ten sposób nasi przodkowie robili lody. Co więcej widzimy też, że na ściankach naczynia wytwarza się szron - czyli para wodna z powietrza zamieniła się od razu w lód na ściankach naczynia.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wycinanki-ubieranki

Rycerz z rolki po papierze toaletowym

Co mają wspólnego kawka i sroka?