Sztuka i architektura romańska dla dzieci

Poprzedni nasz wpis zaczęliśmy od spotkania z Władysławem Hermanem w kościele św. Idziego w Inowłodzu, który jest zabytkiem architektury romańskiej. Ale co to takiego ta sztuka i architektura romańska?

Na początek oglądamy dokładnie plakat o piastowskiej architekturze monumentalnej ze szczególnym zwróceniem uwagi na rotundę i sposoby wznoszenia murów. Dodatkowo w trakcie wakacji nabyliśmy sobie książeczki z serii "Kultura Piastów dla dzieci""typową" rotundę , która jest poza naszym zasięgiem wycieczek weekendowych.
i okazały się trafionym nabytkiem. Wielokrotnie dzieci do nich wracają i mam nadzieję, że na przyszłość zostanie coś w ich pamięci, jako baza do nauki szkolnej. Omawiamy, gdzie widzieliśmy poszczególne cechy charakterystyczne tego stylu; wspominamy kolegiatę w Tumie, kościół pw. św Urszuli w Strońsku i opactwo w Sulejówku. Podglądamy jeszcze taką

Wyprzedzamy odrobinę epokę, ale skoro zmiany w funkcjonowaniu zamków, grodów, a potem i miast średniowiecznych zachodziły płynnie, więc chyba możemy odrobinę więcej sobie wybaczyć. Jednocześnie będzie nam łatwiej rozumieć pewne pojęcia, takie jak "podgrodzie", "giermek"... na przyszłość.

Podglądamy więc funkcjonowanie średniowiecznego zamku, a później średniowiecznego miasta (tutaj pomijamy wszystkie odniesienia do Włoch, ew. bardziej skomplikowane zagadnienia - staram się przybliżyć sens informacji własnymi słowami, by ułatwić zrozumienie dzieciakom).

Ostatecznie tworzymy własne zamki 3D, może trochę mało średniowieczne, ale na pewno rozwijają się nasze zdolności manualne.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wycinanki-ubieranki

Rycerz z rolki po papierze toaletowym

Co mają wspólnego kawka i sroka?